BREMONT + Argylle Limited Edition Automatic GMT 43mm DLC-Coated Stainless Steel and Leather Watch, Ref. No. SOLO43-ARGYLLE-L-S
LIMITED EDITION
A One size is equivalent to a One SizeOne Size
SizeOne size
Details & Care
Movement
  • Modified Calibre 13 1/4’’’ BE-69AV automatic movement with 56-hour power reserve
  • 21 jewels, 28,800 Vph
Functions
  • Hour, minute and GMT hands, small seconds subdial
  • Date window
Dial
  • Black metal dial
  • SuperLumiNova® hands and Arabic numerals, white markers
Case
  • DLC-coated stainless steel Trip-Tick® case
  • Crown for date and time adjustments and manual winding
  • Sapphire glass crystal
  • Exhibition case back
  • Pin buckle-fastening black leather strap (Calf)
Specifications
  • Case diameter: 43mm; case thickness: 15.8mm; strap width: 22mm
  • Water resistance: 10 bar